Siuvimas

SIUVIMAS

ĮVAIRŪS

STILIUS, MADA

ĮVAIZDIS

ĮVAIRENYBĖS

KOLEKCIJOS

FORUMAS

NUORODOS

 


Spalvos koncepciją parengė Gėtė: visos tamsios spalvos ramina, šviesios dirgina. Iš tamsos pirma išnyra mėlyna spalva, iš šviesos – geltona. Tai pagrindinės spalvos, iš jų kuriamos likusios. Spalvos gali daryti fizinį (labai trumpalaikį) ir psichologinį (ilgai žiūrint į tam tikrą daiktą) poveikį.


Spalva suvokiama per asociacijas, pavyzdžiui- mėlyna – šalta. Regėjimas perduoda spalvą į kitus organus, kol signalas nukeliauja iki taktilinių (lietiminių) pojūčių.


Spalva daro įtaką kraujo spaudimui – jis pakeliamas nuo žalios iki mėlynos, nuo geltonos iki raudonos ir atvirkščiai(nuo raudonos ir t.t)


Reikia atkreipti dėmesį į formą – vienos spalvos išryškina ją (geltona, balta), kitos formą “sugeria“ (mėlyna, juoda). Visos spalvos skirstomos pagal judėjimo tipą:


• Ekscentriškos (geltona)
• Koncentrinės (mėlynas kvadratas iššaukia nerimą)


Kiekviena spalva turi begales reikšmių. Egzistuoja tarpusavio ryšys tarp spalvos ir laiko – kiekviena epocha renkasi savo spalvą: pilka – pokario Anglija, senovės Roma – purpurinė, valdžios simbolis. Labai gausi spalvų įvairovė – tauta klesti.


Egzistuoja gydymo spalvomis mokykla. Pradininkai senovės graikai: patekdama per šventyklos langą šviesa susiskaidydavo į spalvų spektrą, tokiu būdu žmogus išsirinkdavo tą spalvą, kurią norėdavo. Senovės Kinijoje ligoniai gulėdavo saulėje apsimuturiavę raudonu šilku – gydydavo raupų žymes. Europoje XVIII amžiuje buvo paplitęs spalvotas vitražas.

___________________


Jei žmogus pavargo nuo vienos spalvos, tai reikia pažiūrėti į priešingą tai spalvai, tokiu būdu žmogaus būsena pasikeičia į priešingą. Raudona spalva įtakoja žmogaus fizinę būklę, geltona – protinę, o melsva – emocijas. Tokią pat įtaką daro ir šių spalvų atspalviai.


Žmogaus teikiama pirmenybė spalvai suteikia informaciją apie jo esamą būklę tuo momentu, nepriimtina spalva suteikia informaciją apie priežastis, kurios skatina daryti klaidas. Pavyzdžiui, žydrą spalvą mėgsta žmonės, mėgstantys ilsėtis ir visiškai nepakenčia darboholikai.


Trumpas testas. Pirmoji spalva, įvardinta žmogaus, charakterizuoja asmenybę dabartiniu momentu, antroji spalva yra darbinė, trečioji parodo santykius su aplinkiniais, žmogaus elgseną jų atžvilgiu.


                   Balta spalva


Ši spalva bijo juodos. Ji sužadina teigiamas asociacijas, nes atstovauja mažam spalvos kiekiui.

Teigiamos savybės Neigiamos savybės
 Neliečiamumas  Izoliacija
 Pilnumas  Nevaisingumas
 Pasiaukojimas  Nuobodybė
 Atvirumas  Perdėtas mandagumas
 Vieningumas  Nusivylimas
 Lengvumas  Atsižadėjimas
 Sugebėjimas atskleisti paslaptis ir apgaulę  

 

 

     Balta spalva charakterizuoja tobulybę ir pabaigą, demonstruoja visišką ir galutinę sprendimo laisvę galimybėms ir kliūčių panaikinimą. Jos fundamentinė savybė – lygybė, nes ji apima savyje visas spalvas, jos joje lygiateisės. Ji visuomet įkvepia, padeda, įteigia tam tikrą tikėjimą (suteikia laisvę). Jei baltos spalvos per daug – pasireiškia neigiamos jos savybės.


Mituose balta spalva dažnai minima Afrikos žemyne – ją dėvėjo žiniuonys, nes ji apsaugo ir padeda užkerėjimų apeigose. Balta - laikoma socialinės santarvės ir taikos spalva. Jei aukodavo baltą gyvulį – tai reikšdavo taikos paktą su dievais. Jei namų vidų išdažyti baltai – jame bus taika, jei baltai nudažyti durų staktas – įeinantis žmogus paliks už jų blogį. Balta spalva labai populiari krikščionybėje, ji laikoma tikėjimo, tyrumo, tiesos ir šviesybės simboliu.


Balta spalva aprangoje reiškia pradžią. Baltas teisėjo perukas – teisingumo simbolis. “baltas riteris“ – išsigelbėjimo simbolis. Baltas chalatas (ligoninėje) taip pat laikomas išsigelbėjimo, sterilumo simboliu. Balta spalva valdo endokrininę ir regėjimo sistemų veiklą. Dėvint baltus drabužius oda tampa žymiai švelnesnė ir minkštesnė. Gydymas balta spalva atliekamas tik kartu su kitomis spalvomis – priklausomai nuo negalios.


Balta spalva praskaidrina, atnaujina visas spalvas organizme, padeda panaikinti sukaustymą. Tačiau neverta dažyti vaikų kambarių ir ligoninių balta spalva. Jei žmogus pasirenka baltą spalvą, tai jis stengiasi išsilaisvinti nuo nemalonumų.


                   Juoda spalva


Egzistuoja kaip priešingybė baltai, sugeria visas spalvas aplinkui ir niekada jų neišleidžia.

Teigiamos savybės Neigiamos savybės
Motyvuotas jėgos panaudojimas Rražūtingumas
Kūrybinis darbas Prislėgtumas
Įžvalgumas Depresija
Turtingumas Tuštybė
  Jėgos panaudojimas pasireiškus silpnumui ir egoizmui

 

 

Juoda spalva visuomet slepia viską savyje ką turi, ji yra “paslaptinga“ (dažnai naudojama siaubo filmuose). Juoda spalva siejama su smalsumu, ji traukia prie savęs. Baugina (baimė paslaptingumui). Juoda spalva visuomet meta iššūkį, kad žmogus galėtų pabandyti išlaisvinti savo esybę, tai yra žmogus turi pereiti per juodą, kad pažintų, kiek daug joje baltos.


Juoda suteikia galimybę atsikvėpti, neša savyje pažadą – “viskas bus gerai“, viltį, bet taip pat reiktų atminti, kad ji Jūsų neišleis tokiu, kokiu Jūs buvote anksčiau – ji įtraukia, bet neverčia ką nors daryti. Kuomet apima depresija, tai išlieka tik neigiamos juodos spalvos savybės. Ji visada, kaip ir mirtis, kalba apie rimtį ir ramybę, reiškia pabaigą.


Mituose juoda spalva dažnai minima Afrikos žemyne – siejama su liūčių sezonu (medžių ir vandens spalva) – pabrėžia nežinomybės, paslaptingumo, darbštumo jausmą. Paaukoti dievams juodą gyvulį – iššaukti lietų. Juodos žymės ant kūno – liga.


Pirmenybės teikimas juodai spalvai aprangoje –  gyvenime kažko labai svarbaus nebuvimas – žmogus pasislepia juodoje spalvoje. Juodos spalvos reikėtų atsikratyti palaipsniui, papildant ją kitomis spalvomis.


Juoda ir balta spalva kartu viena kitą slopina, jau nebetenka savo pagrindinių savybių, neslopina psichikos. Reiktų atkreipti dėmesį į amžių, kuriame vengiama juodos spalvos. Dažniausiai, juoda spalva pasirenkama, kada puolama į depresiją ir šalinamasi aplinkinių.


                   Pilka spalva 

 

 Teigiamos savybės  Neigiamos savybės
 Informatyvumas Baimė praradimams 
Mąstymas   Melancholija
Realizmas  Liga 
 Priešingybių suderinamumas  Liudesys
   Depresija

 

 


Pilka spalva vienija savyje baltos ir juodos savybių priešingybes, jaučiasi bereikalinga ir svetima, ji niekuomet netaps pirma (taip, kaip ji neturi tam vidinių siekių). Vienintelis tikslas – stabilumas ir harmonija (nuo išsekimo ir nuovargio). Pilka spalva laikoma vieniša, nes gyvena ties baltos ir juodos spalvos riba.


Žmonės, vertinantys pilką spalvą, netiki, kad emocijos kažką galėtų išspręsti, netiki emocinių išgyvenimų tyrumu; mano, kad emocijas galima išreikšti tik susiklosčius tam tikroms aplinkybėms (bet ne dabar). Iš čia ir kyla jos emocinis santūrumas, ir žinoma išsekimas. Pilka spalva visuomet stabilizuoja aplinkinius procesus, bet visuomet atrodo dvilypė, visuomet jaučiasi prastai.


Neigiama spalvos savybė ta, kad ji niekuomet neturės ateities – ji sena, ligota, niekam nereikalinga, jai visuomet kažko trūksta. Teigiama spalvos savybė ta, kad ji tiki pagerėjimu – jis ateityje, bet tam pasiekti, nesiima jokių priemonių.


Mituose ir mene pilka spalva retai naudojama.


Jeigu pilka spalva vyrauja aprangoje – žmoguje įgimtas siekis surasti idealius jausmus, pojūčius (teigiami jausmai, suteikiantys vidinę harmoniją ir ramybę). Ši spalva suteikia jėgų tam, kas silpnas ir pažeidžiamas. Drabužiai suteikia galimybę pasijausti laisvu ir gerai ramina nervus. Dažnai tokios spalvos drabužius dėvi žmonės, kurių nervų sistema visiškai išsekinta. Pilka spalva ant kūno (odos) reiškia ligą.


                   Atspalviai


Šviesiai pilkos - lengvas pojūtis, išreiškia laisvę ir psichoenergetinį būklės pokylį, pasiruošimą bendravimui, gerai ramina, sutaiko kūną ir protą. Jos judėjimo stilius – nepastovumas (įžvalgumo spalva).


Tamsiai pilkos – poveikis ramus ir sunkus, sužadinimo jausmas joje sulėtėjęs ir prislopintas. Žmonėms, vertinantiems tamsiai pilką spalvą, būdingas padidėjąs jausmingumas, dominuoja poreikis pasotinti sielą ir kūną. Ši spalva išreiškia pastovią sielos kovą prieš bereikalingą nerimą (ji netekusi vidinės energijos – charakterizuojama tokiais išsireiškimais, kaip “pakirpti sparnai“, “nužudytas, sulaužytas, bet vis dar gyvas“). Tokie žmonės kenčia nuo savo jausmingumo ir šalinasi jausmingų širdies ryšių, nes negali atlaikyti padidėjusio energijos antplūdžio.


Juoda, balta ir pilka – achromatinės spalvos. Bendra visų spalvų taisyklė – jei naudojamos 3 spalvos, tai būtinai naudojama dar viena iš achromatinių spalvų.


                   Sidabrinė spalva


Ji išgaunama iš pilkos, išreiškia siekį būti laisva ir bando įveikti visus apribojimus.

Teigiamos savybės Neigiamos savybės
Apšvietimas Veidmainiškumas
Atspindys Iliuzija
Prasiskverbimas Melagingumas
Objektyvumas Beprotybė
Sklandumas  
Geidulingumas  

 

 

Sidabrinė spalva išsiskiria patvarumu ir slopina nerimą. Ji pastoviai lėtai spinduliuoja, išlaisvina nuo emocinio sukaustymo, išsiskiria sugebėjimu visur prasiskverbti. Sugeba nutraukti ginčus ir pabrėžia tai, kad žmogus linkęs fantazuoti.


Neigiamos šios spalvos savybės siejamos su nesugebėjimu priimti sprendimus, savęs apgaudinėjimu, vykstančių įvykių iliuzijomis (“nežinau – lyg tai atėjau, ar tai jau išeinu“). Sidabrinė spalva dažnai siejama su mėnulio taku. Žmogus, mėgstantis šią spalvą, nemėgsta atsakomybės.

Mituose sidabrinę spalvą susiedavo su sidabrine gija, sutvirtinančia sielą ir kūną.


Gydymas sidabrine spalva: ji ramina nervus, normalizuoja vidinię liaukų sekreciją, teigiamai įtakoja inkstų darbą.


                   Perlų spalva


Ji simbolizuoja prabangą, suteikia jėgų, sugeba praskaidrinti protą. Šios spalvos savybės glūdi pačiame perle: jis atsiskleidžia tuo metu, kai jam tikrai patinka tai, kas vyksta aplinkui, čia ir slypi spalvos uždarumas, paslaptingumas, vidinė šiluma.


Tokio charakterio žmogės nemėgsta įkyrumo ir daugiau vertina patylėti; jis iš išorės uždaras ir nepasiekiamas - “gudrus“. Aplinkiniams toks žmogus dažniausiai palieka neigiamą įspūdį apie save.


Gydyme ši spalva naudojama pagerinti virškinimo procesui.


                   Raudona spalva

 

Teigiamos savybės Neigiamos savybės
Pirmavimas Fizinė prievarta
Atkaklumas Geidulingumas
Kova dėl teisių Nekantrumas
Kūrybingumas Žiaurumas
Dinamiškumas Ardymas
Ištvermingumas Užsispyrimas
Išradingumas  

 

 


Raudona spalva simbolizuoja galią, veržlumą, siekį pergalei, ji visada pasiekia tai, ko nori (priklausomai nuo atspalvio – pasiekimo būdas). Ji visuomet veiksme, visada energijos šaltinis. Raudona spalva mėgsta būti pirma, bet ne visada ja gali būti – tai priklauso nuo griaunamosios savybės. Šios spalvos šūkis – “tegul išlieka stipriausias“. Raudona spalva priverčia būti budriam pajutus pavojų, simbolizuoja aistrą, įaudrina norą, aistringai neapkenčia ir aistringai tiki. Tai reiškia, kad jai artimas jausmų maksimalizmas.


Raudona spalva visuomet praktiška ir nemėgsta nekonkretumo (niekuomet neįkalbinėja – ateina ir pasiima); dega noru kur nors patekti. Ji linkusi impulsyviems veiksmams, be išankstinio apmąstymo. Ši spalva skatina aktyvumą viskame, įkvepia ir suteikia jėgų pratęsti pradėtus darbus; įasmenina pergalę, sugebėjimas laiku smogti smūgį.


Raudona spalva stimuliuoja tarpusavio seksualinius santykius, šiame aspekte daugiau įtakoja nei religija. Ji pastūmėja į lytinį suartėjimą, nors tam dar nėra tikrojo potraukio. Teigiamame aspekte – aistra, neigiamame – iškrypimas.


Raudona spalva ieško teisingumo, bet pasitenkina tik jo iliuzija. Būdama labai aktyvi – gera reformatorė. Tokį žmogų reikia pastoviai įtikinėti, kad jis pirmas, jei ne, tai jis viską sunaikins, pradės karą, negalvodamas apie pasekmes (jis egoistas). Teigiamame aspekte toks žmogus – karys, pasiaukojantis tikslui; neigiamame – tironas ir žudikas. Ši spalva visuomet vilioja, ji demonstratyvi.


Mituose apie raudona spalvą dažnai užsimenama: Karo dievas raudonu apsiaustu (žiaurumo aspektas); Afrikoje – reiškia “aš tave be galo myliu“, raudonais drabužiais Afrikoje aprengdavo valdovus ir vadus (tik jie galėdavo skirti mirties nuosprendį), raudoną spalvą siedavo su karštu metų laiku ir savitvardos netekimu. Kryžiuočių heraldikoje išreikšdavo meilę Dievui, artimiesiems, taip pat įtūžį ir žiaurumą. Krikščionybėje skaisčiai raudona simbolizavo kilnumą pralietam kraujui. Senovės gentyse mirusio žmogaus kūną nudažydavo raudona spalva – pomirtinis aktyvumas.


Raudona spalva padeda vidinių liaukų sekrecijos darbui, adrenalino gamyboje, siejama su dauginimosi organais, daro įtaką kūno temperatūrai (pakelia). Daro raumenis elastingesniais, o sąnarius paslankesniais.


                   Atspalviai


Skaisčiai raudona stimuliuoja jausmingumą, veikia stipriau, nei raudona. Problemos, iššauktos šios spalvos – fanatizmas ir polinkis priimti neginčytinus sprendimus (tokie žmonės siekia tik aukščiausių viršūnių).


Raudona (avietinė) – joje yra lengvas melsvas atspalvis; ši spalva nekovoja su gyvenimu, o jį myli, netiki kovos rezultatyvumu, o eina ir pasiima geidžiamą. Dažniausiai, turi reikalų su individualumu. Bet ne su gausybe. Tokie žmonės ypatingai atviri ir tiki žodžio jėga. Šios spalvos problemos – impulsyvi ir nenuspėjama.


Ugningai raudona – joje yra geltonai oranžinis atspalvis; išsiskiria ypatingu stropumu, nori pirmauti, nepriklausomai nuo esamo tikslo (geltona). Išsiskiria valios stiprybe ir karštumu. Jos problema – ji perdėtai stropi – paskui save palieka tik išdegintą žemę, galiausiai sudegina ir save.


Raudonai ruda išsiskiria ramiu pasitikėjimu savimi, entuziazmu, neįvertintu išoriniu įspūdžiu (ruda slopina demonstratyvumą). Per didelis šios spalvos vyravimas siejamas su pervargimu ir išsekimu. Pagrindinė problema – nepakankamas kryptingumas.


Tamsiai vyšninė, beveik ruda – paveldėjo iš raudonos valios stiprybę, o iš rudos – polinkį į gilius apmąstymus. Jos problema – sugebėjimas ’’užstrigti’’ prie seniai praėjusių nemalonių įvykių.


Tamsiai raudona. Žmonės vertinantys šią spalvą, labai dažnai užduoda sau klausimą – “kam to reikia?“; juos charakterizuoja posakis – “Dievas duoda riešutų tik bedantėms beždžionėms“. Šie žmonės pernelyg atlaidūs, ypatingai – seksualiniuose santykiuose (nuolaidžiavimas). Tuo pačiu metu nuolaidumas gali peraugti į žiaurumą.
Problema – inertiškumas ir surambėjimas.


                   Rožinė spalva

Teigiamos savybės Neigiamos savybės
Draugiškumas Lengvabūdiškumas
Švelnumas Savęs demonstravimas
Brandumas  

 

 

Rožinė spalva simbolizuoja romantiškumą, gerumą, meilę, aistrą. Kuo ji blankesnė, tuo stipresnė meilės išraiška. Suteikia komforto jausmą, ramina, apsaugo nuo įkyrių minčių, gelbsti krizės metu. Bet! – jai būdingas perdėtas jausmingumas.


Orchidėjos spalva (šviesiai violetinė). Teigiamos savybės – išryškina asmenybę, neigiamos – perdėtas egzotiškumas, nepalaužiama, šūkis – “viskas arba nieko“.

Raudonai violetinė. Toks žmogus nepripažįsta vergijos; visa, ko jam reikia, pasiima delikačiai ir atsargiai; kankina sindromas – “anksčiau buvo geriau, nei dabar“, dažniausiai gyvena praeitimi. Ši spalva pagerina savijautą. Neigiamos savybės – neturi asmeniškumo ir individualybės.


Bandymai parodė – raudona skatina norą gyventi pilnavertį gyvenimą, naujų įspūdžių siekimą, darbštumą; pastovų veiksmą.


Raudonos atstūmimas interpretuojamas, kaip per didelis jautrumas, psichinis ir fizinis išsekimas. Pas paauglius – pasiekus seksualinio vystymosi viršūnę.


                   Geltona spalva

 

Teigiamos savybės Neigiamos savybės
Apsukrumas Kandumas
Sumanumas Sarkazmas
Originalumas Klastingumas
Džiaugsmas gyvenimu Išsiblaškymas
Imlumas Plepumas
Kantrumas Kritiškumas
Sąžiningumas Nepakantumas
Pasikliovimas savimi Smerkimas
Teisingumas Paskalų spalva(geltonoji spauda)
Laisvė  
Džiaugsmas  
Linksmumas  

 

 

Geltona spalva sklinda į visas puses, išreiškia protą. Ji pati lanksčiausia, visur prasiskverbia, gelbsti įveikiant sunkumus, padeda dėmesio sutelkimui (todėl pageidautina laikyti egzaminus geltoname kambaryje).


Įtakojant geltonai spalvai skubiai priimami sprendimai ir akimirksniu įvykdomi. Žmonės, vertinantys šią spalvą, nemėgsta kvailių, kovoja žodžio pagalba, mėgsta, kad jais žavėtųsi, nemėgsta būti įvaromi į kampą. Jiems būdingi šie požymiai: aukštas savęs vertinimas, pasitikėjimas savo jėgomis, veiklumas.
Geltona spalva simbolizuoja intuiciją ir sumanumą.

  
Mituose geltona spalva simbolizuoja Saulę, šilumą, pavasarį ir gėles. Geltonos ir juodos spalvos derinys – pavojus, geltonos tulpės – išsiskyrimo simbolis.


Melancholijos gydymui – lelijų svogūnėliai, nuo inkstų susirgimų – šlamutis. Grožio “padidinimui“ – geltonų gėlių antpilas (taip pat juo gydoma gelta).


Aprangoje, kai žmogus turi poreikį, kad vyrautų geltona spalva – vidinės harmonijos subalansavimas, apsaugo nuo nemalonumų, noras kažkam sąmoningai daryti įtaką (negalima, kad vyrautų ši spalva aprangoje, kai vykstate pokalbiui dėl darbo). Pagrindinis žmonių noras, kurie vertina geltoną spalvą – atsiskleisti, pristatyti save, jie ieško laisvų neįpareigojančių santykių, kad galėtų drauge pasidalinti vidine įtampa ir pasiekti norimą tikslą. Geltona spalva išlaisvina nuo drovumo ir nuo tokių minčių, kaip “aš nepakankamai geras“; sužadina teigiamas asociacijas reklamoje.


                   Atspalviai


Raudonai geltona: joje geltonos įtaka tampa svarbi. Išreiškia stichiškumą, impulsyvumą ir naikinimą. Geltona nukreipia raudonos galią.


Citrininė geltona: smarki ir nesutramdoma; turi antimikrobinių savybių. Žmonės, vertinantys šią spalvą, turi kitonišką mąstymą, įžvalgumą, kritiški, kontroliuoja savo veiksmus, vengia kritikos ir kompromituojančių situacijų. Šią spalvą pasirenka frigidiškos moterys ir impotentai (bet ne 100%).


Skaisčiai geltona: atsakomybės vengimas, polinkis simuliuoti.


Blankiai geltona: beribė laisvė.


Rudai geltona (medaus): susilieja geltonos lengvumas ir rudos sunkumas. Sėkmės poreikis ir pilnumas, mėgavimasis padėtimi.


Auksinė – tai šlovės spalva, neišvengiamos pergalės. Neaukoja savęs ir nepriima aukų, išlieka pačiu savimi (jam nieko nereikia).
Teigiamos savybės – brandumas, patirtis, išmintingumas, gyvybiškumas, neišsenkantys ištekliai;
Neigiamos savybės – pesimizmas, ribotumas, negarbingumas. Auksas suvienija vaikišką kuklumą ir teisingo valdovo išmintingumą. Bet! – ji gali provokuoti konfliktui.


                   Oranžinė spalva

Teigiamos savybės  Neigiamos savybės
 Galia Atlaidumas 
 Neišsenkanti energija Sąmoningumas 
 Laisvė  Pasipūtimas (demonstratyvus elgesys)
 Susijaudinimas  
Kantrumas (slopina raudonos agresyvumą)   

 

 

Ši spalva atsakinga už įvairių sugebėjimų realizavimą, pastoviai palaiko tonusą; turi visus raudonos spalvos požymius, bet be agresyvumo. Jos įtaka labai švelni. Jos poveikis šiltas, džiuginantis ir jausmingas. Ši spalva siejama su įsitvirtinimo siekiu.


Oranžinė spalva – šilumos, palaimos, įkarščio spalva, bet tuo pačiu metu – besileidžiančios saulės lengvas spindesys. Ji visuomet džiugina akį ir pagerina nuotaiką. Visad teigiamai įtakoja, nes pabrėžia džiaugsmingas gyvenimo puses (skirtingai nei mėlyna).


Psichodiagnostikoje, panaudojant oranžinę spalvą, atskiriamos raudonai geltona ir geltonai raudona. Teigiamas požiūris į raudonai geltoną spalvą yra pas teigiamai nusiteikusius ir linksmus žmones. Jie nuostabūs, bet skirtingai talentingi; stebina aplinkinius savo lankstumu ir sąmonės įvairiapusiškumu; jie dažniausiai talentingi mene. Geri ir atjaučiantys; dažniausiai geros nuotaikos. Bet! Jiems būdingi paviršutiniškumo, santykių nepastovumo bruožai, pastovus pomėgių poreikis. Geltonai raudoną spalvą vertina jaunatviško tipo žmonės (dažniausiai ši spalva vyrauja jaunimo tarpe). Jiems būdingas susijaudinimo ir depresijos būsenos kaitos periodiškumas. Keltų meilės ir jaunatvės deivė – dėvi geltonai raudonus apdarus (jai priklauso jaunystės obuoliai).


Tai karinga Marso ir Saturno galia, dar oranžinė siejama su ugnikalniais – trykštanti energija. Psichoterapijoje – oranžinė spalva stiprina valią; palaiko seksualumą, aktyvina vidinių liaukų sekreciją.
Oranžinė reguliuoja keitimosi procesus, gydo lytinę ir šlapimo pūslės sistemas, pagerina kraujotaką ir odos spalvą, teigiamai veikia virškinimo procesui, padidina apetitą ir sužadina euforijos jausmą. Ji palaiko sunkios netekties ar sielvarto atveju; įneša pusiausvyros jausmą. Netekties atveju - iš pradžių žmogus šią spalvą atstumia, nesugeba suprasti, kas įvyko, laiko tai neteisingu. Reiktų šią spalvą įvedinėti palaipsniui. Oranžinė skatina sugebėjimus ir laikoma viena iš geriausių psichoterapijos spalvų.


                   Žalia spalva

Teigiamos savybės Neigiamos savybės
Stabilumas Egoizmas
Pažanga Pavydas
Pareiga Hipochondrija (pastovus ligos jausmas)

 

 

Žalia spalva atsiranda iš mėlynos ir geltonos spalvos susiliejimo, tokiu būdu ji pasipildo abiejų spalvų savybėmis. Iš čia ir seka jos ramybė ir nepaslankumas. Žalioje spalvoje visuomet glūdi gyvybiška galia, ji neturi iš niekur veikiančios energijos, bet turi savyje potencialią energiją – nesiilsi, o atspindi vidinę įtampą. Ji išreiškia žmogaus požiūrį į patį save; nieko nereikalauja ir niekur nevilioja (žiūri pro visus). Savyje slepia visas savo paslaptis, įkvepia stabilumo pojūtį. Simbolizuoja klestėjimą ir naujų darbų pradžią.


Žmonės vertinantys šią spalvą, dažniausiai mato abi situacijos puses, sugeba apmąstyti galimybes ir panaudoti jas savo labui; gebantys slopinti savo autoritetu, išsiskiria dideliu darbingumu. Jie prisimena tik tai, kas reikalinga ir yra linkę padėti kitiems žmonėms, netgi jei tai jiems atneštų nuostolį. Jie svetingi, tačiau labai uždari, jie turi savo nuosavą pasaulį, kurio niekam neatskleidžia.


Neigiamas šios spalvos aspektas - nebylus pritarimas ir beviltiškumas. Tai tokia spalva, į kurią ilgai žiūrėti negalima – iššaukia nuobodulį, nes nesužadina jokių stipresnių asociacijų. Gydyme – palankiai įtakoja žmones sergančius klaustrofobija (uždaros patalpos baimė).


Žalia spalva neutralizuoja kitų spalvų poveikį; padeda išsklaidyti neigiamas emocijas. Teikia ramybės ir taikos, padeda sukoncentruoti dėmesį ir priimti sprendimą, gelbsti šoko atveju ir turi migdančio poveikio.


                   Atspalviai


Kuo daugiau mėlynos spalvos, tuo stipresnis, šaltesnis ir intensyvesnis spalvos poveikis. Kuo daugiau geltonos, tuo lengvesnis spalvos veikimas.


Mėlynai žalia (turkio) – pati šalčiausia iš visų atspalvių, naudojama sukuriant atgaivinančią aplinką, sterilumo spalva.


Tamsi mėlynai žalia – atstumiama išsekintų nervų žmonių; žiaurumo ir sunkumo išraiška, sukuria izoliavimo pojūtį. Ją vertina žmonės, kurie kelia sau per griežtus reikalavimus, iškelia savo pažiūras iki principo ir siekia jų nuoseklaus laikymosi.


Geltonai žalia – užslėpta energija, kuri buvo žalioje, išsilaisvina. Žmonės vertinantys šią spalvą, siekia kuo daugiau naujų kontaktų, pastoviai nori susitikinėti su kitais žmonėmis, susipažinti su naujovėmis. Šalia baltos šis atspalvis sudaro griežtą ir dalykinį įspūdį, dažniausiai šį atspalvį stengiamasi praskiesti pilka – pašalinti įkyrumą.


Rudai žalia (žalia+juoda+geltona+raudona) – išreiškia jausmingą pasyvumą. Tokie žmonės norėtų mėgautis teigiamai veikiančia jų jausmus ir padedančia poilsiui būsena; ieško pomėgiuose susijaudinimo.


Kuo tamsesnė žalia, tuo uždaresnio būdo žmogus. Žalią spalvą vertina tie žmonės, kurie tvirtumo ir stabilumo dėka siekia susikurti įprotį užtikrintai elgtis. Fiziologiškai išsekę žmonės šią spalvą atstumia.


                   Mėlyna spalva


Tai – koncentrinė spalva, ji pasiglemžia viską tik sau.

Teigiamos savybės Neigiamos savybės
 Organizuotumas Fanatizmas 
 Nepaliankemumas  Pavaldumas
 Idealumas  
 Valios stiprybė  

 

 

Ši spalva “neturi dugno“, ji neišsenkanti, ji pritraukianti, svaiginanti. Šios spalvos galia neįvertinama. Ji sukuria prielaidą giliam gyvenimo apmąstymui; šaukia surasti prasmę, tiesą. Tačiau nesuteikia atsakymo gyvenimo prasmės supratime; įstumia į melancholiją, silpnumą. Sukelia ne kūniškus, o dvasinius įspūdžius. Mėlyna spalva – tai pastovumas, atkaklumas, ištvermingumas, ištikimybė, pasiaukojimas, rimtumas, griežtumas.


Žmonės vertinantys šią spalvą, stengiasi viską sutvarkyti, susisteminti. Jie visuomet turi savo nuomonę; ištikimi tam, ką daro, jų ištikimybė gali pasiekti net vergystės ribas.


Mituose – mėlyna spalva – tai dieviška apraiška, paslaptingumo ir vertybių spalva.


Mėlyna spalva – realybės suvokimo netekimas, svajingumas, fanatizmas. Mėlynos spalvos aprangą dėvi magai ir burtininkai. Viduramžiais, žmonės, dėvintys mėlynos spalvos aprangą, žinojo tiesą. Senovės Egipte piramides iš vidaus nudažydavo mėlynai. Vabalas – “skarabėjus“ mėlynos spalvos. Buda ir Krišna – mėlynos spalvos. Mėlyna spalva vėliavoje – laisvė, vieningumas, tikslo siekis.


Gydymas mėlyna spalva padeda atstatyti nervų sistemą; pagelbsti esant išsiblaškymui, širdies ritmo normalizavimui, sutrikus žarnyno veiklai, nerviniame persitempime, apramina įsiaudrinusias aistras, slopina emocijas, mažina arterinį spaudimą.


Žmonės, kurie patyrė ilgalaikį stresą, įtampą - atstumia mėlyną spalvą. Jos taip pat vengia rūkaliai. Mėlyną spalvą pasirenka tie, kas pavargo nuo kasdienės įtampos, kas siekia harmonijos su aplinkiniais ir su savo nervine sistema.


                   Atspalviai


Žydra – aplaidumo spalva, ji ramina, spindi patikimumu, bet įdėmiai žiūrint į ją, neįmanoma susikaupti. Ji nepadeda vaizduotės lavinime. Nuima įtampą, komfortiška. Tai “rami emocinė“ spalva; suteikia galimybę būti už visuomenės ribų, praplečia erdvę. Tačiau! Sulėtina augimą ir plėtrą. Tai svajonių, taikos ir santarvės spalva.


Tamsai mėlyna (indigo) – sapnų spalva. Ji ypač stipri, sukelia depresijas, iššaukia slogumą, nerimą, perdėtą rimtumą, sielvartą, liūdesį. Sužadina fiziologinį poreikį ramybei ir pasitenkinimui. Šios spalvos atstūmimas – nesugebėjimas atsipalaiduoti ir pailsėti.


                   Ruda spalva

Teigiamos savybės Neigiamos savybės
Patikimumas Depresija
Sveikas protas Nusivylimas

 

 

Tai – pritamsinta geltonai raudona spalva: impulsyvi gyvybiška raudona sutramdoma, apmiršta. Rudoje pasilieka gyvybiškumas, praradęs savo aktyvumą. Išreiškia gyvybiškus kūno pojūčius. Žmonės vertinantys šią spalvą, pageidauja fizinio poilsio, ramybės. Atstumiant rudą spalvą ignoruojamas sveikatos stovis.


Ruda spalva įasmenina stabilumą, ištikimybę (sukuria teigiamą poveikį priimant į darbą). Nuramina, palaiko nerimo, jaudulio metu. Pasireiškia nervinio išsekimo metu, kuomet atrodo, kad konfliktinė situacija neišsprendžiama. Atstumiama, kai žmogus nori surasti savo individualumą, pabėgti nuo kūno instinktų, nustoti būti nuo jų priklausomas.


                   Atspalviai


Geltonai ruda – darbštumo ir griežtumo spalva.


Kreminė daro lengvą poveikį, praplečia erdvės pojūtį, palengvina realybės suvokimą, suteikia tikrumo jausmą, kad viskas bus tvarkoje.


                   Violetinė spalva


Gaunama susiliejus raudonai ir mėlynai, kurios slopina viena kitą. Raudona suranda savo sprendimą mėlynoje, o mėlyna savo prasmę raudonoje. Iš čia – paslėptas jaudulys.


Tai besilaukiančiųjų spalva. Išreiškianti jausmingumą, kuris ribojasi su individualumu ir apibrėžiamas, kaip įtaigumas. Tai idealizmo spalva, padedanti aukštesniam savęs vertinimui.


Mituose – viduramžiais – atgailos spalva. Kardinolo žiede - violetinis ametistas – susilaikymo simbolis.


Violetinė – sunki spalva. Ją reikia praskiesti auksu, kitaip ji gali sukelti depresiją. Nerekomenduojama darbe su vaikais; mažina pulso ritmą.


Priimtina 75% vaikų nesulaukusių brandumo amžiaus, 85% su proto negalia. Šią spalvą mėgsta homoseksualaai. Pirmenybė – esant reikalui kažką identifikuoti, sentimentalumas. Tokie žmonės pilnai atsiduoda savo jausmams. Taip pat šią spalvą pasirenka žemutinio sluoksnio žmonės, nesugebantys rasti savyje jėgų realizuotis. Ši spalva atstumiama, dėl jos jautrumo ir erotiškumo, tokie žmonės bijo prarasti nepriklausomybę, pas juos įgimta racionali emocijų kontrolė, taip pat kritiški savo emocijoms ir veiksmams.


                   Atspalviai


Tamsiai violetinė – simbolizuoja grubumą ir valdingumą.

   
Šviesai violetinis – ramina nerimo metu, simbolizuoja intuiciją; suteikia lengvumo pojūtį, pagerina regėjimą.


Alyvinė – puikybė, nebrandumas, vertinama paauglystės laikotarpyje.


                   Deriniai


Geltonai žalia - pabrėžia norą surasti pagarbą sau, visas veiksmas nukreiptas dėmesio užkariavimui.


Oranžinė juoda – išreiškia pavojų, baimę.


Geltonai juoda – tai malonus derinys, geltona – poreikis realizuotis, susiliejant su juoda, išplaukia į “nieko realizaciją“ – tai savižudžių derinys.


Raudonai geltona – pažymi aktyvumą.


Raudonai juoda – išreiškia agresiją.


Juodai žalia – šios spalvos pačios sau.


Rudai žalia – išreiškia sėslumą, apmąstymus, nežadina aktyvumo.


Baltai oranžinė – oranžinės galia sulaikoma baltos.


Mėlynai balta – išreiškia ramybę.


Rudai mėlyna – sukuria beribį poilsį kūnui.


                   Interjeras


Balta – jos reiktų vengti ligoninėse ir vaikų kambariuose.


Geltona – rekomenduojama orlaivio salone, virtuvėje, auditorijose egzaminų laikymui.


Ruda – sukuria jaukumą, tačiau traukia pailsėti – nepageidaujama bibliotekoje, tinkama teismo salėje (kaip tvirtybės spalva).


Mėlyna – pageidautina posėdžių salėse – pagerina organizuotumą; netinka vaikų kambariui – melancholija.


Raudona – pageidautina kavinėse (klientai greitai išeina).


Blankiai žydra – pageidautina vonios kambaryje, miegamajame; slopina sirgalių emocijas.


Tamsiai žalia – pageidautina negyvenamose patalpose, bibliotekose ir visur, kur praleidžiama daug laiko.


Blankiai rožinė – (persikinė) pageidautina miegamajame, poilsio kambaryje (lengva prabusti ryte); suteikia jaukumo ir komforto pojūtį. 

 

Šaltinis: M.B Neliubova
www.yugzone.ru

Vertimas: dizainerė Lina Narbutienė

 

 

 

 

 

 

 

Straipsnį parengė:

Vieta jūsų įmonės reklamai:
www.jūsų įmonė.lt

 

 

 

Grįžti į
Komentarus rašyti gali tik registruoti svetainės vartotojai. Registruotis

Registruotis
Pamiršau slaptažodį

Apklausa

Šiuo metu aktyvių balsuoklių nėra

Facebook

Draugai

Reklama