Siuvimas

SIUVIMAS

ĮVAIRŪS

STILIUS, MADA

ĮVAIZDIS

ĮVAIRENYBĖS

KOLEKCIJOS

FORUMAS

NUORODOS


Kritų-Mikėnų madaEgiptiečių piramidėse ir antkapiuose pavaizduoti užsienio pasiuntiniai, dovanojantys Egipto valdovams brangias dovanas. Naujosios karalystės periode tarp kitų šalių pasiuntinių pasirodė ir Kretos salos pasiuntiniai.

Kretos kultūra nuostabi pirmiausia savo džiugumu, gyvenimo džiaugsmingumu, niūrių minčių nebuvimu. Mene karaliauja spalvų šėlsmas, žmogaus ir gamtos grožio kultas.

Kritos- Mikėnų drabužiai iš esmės skyrėsi nuo egiptiečių drabužių. Jie dėvėjo sukirptus ir susiūtus trijų dalių drabužius - liemenę, rankoves, ir sijoną, kame mes matome rytietiškų kultūrų palikimą. Egipto mados rafinuotumą čia pakeitė spalvų šėlsmas ir jų ryškumas. Kritų mada nežino visų egiptietiškos mados subtilybių. Dabartiniu mūsų požiūriu, ši mada mažiau elegantiška, ji patyrė daug didesnę Rytų įtaką .


Kaip ir Egipte, vyrai dėvėjo trumpą, prabangiai puoštą klubų raištį, o vietoj viršutinių drabužių užsisiausdavo apsiaustą, ant vieno peties sutvirtintu sage. Plaukai dažniausiai buvo pridengti šalmu arba skrybėle su plačiais kraštais. Mėgstama avalynė buvo pusiau aukšti siuvinėti batai su pakulne. Drabužių papuošalai buvo prabangūs juosmenys, puošti auksinėmis figūrėlėmis, prie kurių buvo pritvirtinti inkrustuoti brangakmeniais durklai. Karališkos giminės atstovai puošėsi charakteringais vėriniais, apyrankėmis ir žiedais.


Moterys šioje kultūroje turėjo neginčytiną pranašumą. Visos Minojaus kultūros simboliu yra deivė su gyvatėmis, maža fajansinė figūra aprengta madinga tų laikų suknele apnuoginta krūtine.

Kitas tos kultūros simbolis - “paryžietė”. Taip vadinamas stipriai dažytos merginos atvaizdas ant vieno iš sieninių atvaizdų Knose (2 tūkst.m.pr.m.e.), sudarančios šiuolaikinės miesto merginos įspūdį.


Mikėnų mada įvedė į moterų drabužius taip vadinamo moteriško žavesio – klubų, liekno liemens, biusto išryškinimą. Ji sukūrė moterų madą iš natūralistinio požiūrio į madą - vešlios augmenijos lianų, vijoklinių augalų, jūros bangų - kas vėlesniais laikais įgavo raidą atsiradusiame moderne.


Moteriškiems drabužiams charakteringas platus sijonas, krinolino tipo, dažniausiai puošto raukiniais, kuris papildytas mažyte prijuoste ir liemene trumpomis, labai siauromis rankovėmis, be galo gilia apnuoginančia krūtinę iškirpte. Platėjantis į apačią sijonas, vienų nuomone, prilaikomas lankais, kiti laikosi tos nuomonės, kad tos kultūros moterys dėvėjo ne sijonus, o pėdkelnes, kurios “atgijo” mūsų laikais. Šis sijonas, arba sijonas - pėdkelnės, papildomas prigludusiu, priekyje kampu kirptu, nugaroje dar trumpesniu sijonu, kažkuo tarpiniu tarp šarvų ir pusiau turniūru. Sijoną papildo liemenė, kaip suvarstytas korsetas, apnuoginantis krūtinę.


Kritų moterys puošėsi ne tik žiedais, vėriniais, auskarais, bet ir diademomis, gražiais užsegimais, auksiniais pakabukais, segtukais, prilaikančiais plaukus ir drabužius. Krito gyventojai buvo tobulai įvaldę brangiųjų metalų apdorojimo meną, brangenybes puošė kalyba ir graviravimu.


Puikių mikėnų papuošalų kasinėjimų metu rado legendinis savamokslis archeologas Henrikas Šlimanas. Trojos juvelyrinio meno šedevrais laikomos dvi auksinės diademos. Abi pagamintos iš daug tūkstančių detalių: žiedelių, plokštelių rombo formos, simbolinių Didžiojo bokšto figūrėlių, lapelių, dengiančių grandinėles iš išorės. Tikėtina, kad šias dvi diademas mūvėdavo karalius ir karalienė per iškilmes.


Mikėnų mada ateityje tapo pagrindu iš kurio vėliau išsivystė daugelis mados krypčių. Ji sąmojingai buvo pavadinta pirmųjų krinolinų mada. Šis mikėnų stilius atsirado devynioliktojo šimtmečio (amžiaus pabaigoje) natūralistinėje madoje .
Ir mūsų laikais iš mikėniškosios madingos maišalynės išsiskiria viena kita detalė. Plaukai, supinti gyvačių pavidalu, kadaise buvo mistinės Medūzos simboliu - valdžios, kuriai pavaldūs gyvenimas ir mirtis,-mūsų laikais-tai jaunystės simbolis.

 

 

 

 

 

Straipsnį parengė:

Vieta jūsų įmonės reklamai:
www.jūsų įmonė.lt

Grįžti į
Komentarus rašyti gali tik registruoti svetainės vartotojai. Registruotis

Registruotis
Pamiršau slaptažodį

Apklausa

Šiuo metu aktyvių balsuoklių nėra

Facebook

Draugai

Reklama