Siuvimas

SIUVIMAS

ĮVAIRŪS

STILIUS, MADA

ĮVAIZDIS

ĮVAIRENYBĖS

KOLEKCIJOS

FORUMAS

NUORODOS


Senovės Persijos aprangaVisos savo istorijos eigoje persijos gentys buvo tarpusavyje glaudžiai susiję su Mesopotamija: tai jos kariavo, tai prekiavo. Taip klostėsi įvykiai iki 550 m prieš m.e. kol susikūrė galinga Persijos valstybė. Didžiulę persų vergvaldžių valstybę sudarė jos užkariautos Mažosios Azijos, Elamas, Babilonas, Finikija, Sirija, Egiptas. Šių šalių kultūra darė didelę įtaką Senovės Persijos kultūrai. Iš užkariautų valstybių persai pasisavino visą, kas geriausią, kas buvo iki tol jų sukurta per tūkstantmečius. Tai vyko iki tol, kol Aleksandras Makedonietis padarė galą Dariaus III valdymui.


Pradžioje senovės persų rūbai buvo paprasti ir tarnavo vien kūno apsaugai. Senovės persai vertėsi medžiokle ir gyvulininkyste ir jų drabužiai buvo apsiaustai iš žvėrių kailių. Daug vėliau, užkariavus ir pavergus kaimynines tautas, užgrobus didžiulius turtus, persai susipažino su daugeliu prabangos dalykų, tuomet jie pradėjo rengtis margais ir prabangiais apdarais. Kalnuotų vietovių ir kontinentinio klimato oro sąlygos pareikalavo , kad drabužiai būtų patogūs ir dengtų visą kūną. Todėl senovės persai, kaip ir šumerai, savo drabužius sukirpdavo, kas po daugelio amžių atsispindėjo ir ištobulėjo europietiškuose drabužiuose.


VYRIŠKASIS ŠOVINIZMAS


Senovės persų vyriškus drabužius sudarė odinės arba kailinės kelnės (“anaksaridai”) ir odinis kaftanas su juosmeniu. Mažiau atšiauriuose rajonuose anaksaridus ir kaftanus gamino iš tankaus vilnonio audinio.
Paprasta liaudis taip rengėsi ir po to, kai karalius Kiras, užkariavęs Midiją įvedė savo rūmuose madą midiškąjam kostiumui, tapusiu oficialiu. Midietiškieji viršutiniai drabužiai buvo gaminami iš plonų vilnonių ir šilkinių audinių purpurinės ir raudonos spalvos (tikėtina, tai patiko persų karaliams). Drabužiai buvo platūs ir ilgi, juos sudarė kaftanas – chalatas, apsiaustas ir kelnės.


Midietiškasis chalatas buvo platus, labai ilga apačia, kuri buvo surenkama ir apjuosiama, tuomet šonuose susidarydavo klostės. Kaftano rankovės taip pat buvo plačios jų vidinėje dalyje buvo spindulinės klostės, kurios buvo išgaunamos ypatingo kirpimo dėka. Kartais rankovių klostės buvo daromos iš kitokios spalvos audinio. Midietiškąjį kostiumą dėvėjo karaliaus Kiro artimieji ir turintys aukštą padėtį dvariškiai. Karalius taip pat galėjo suteikti šią garbę žemesnįjį rangą užimantiems pavaldiniams, kaip apdovanojimą už gerą tarnybą. Paprasta liaudis taip rengtis neturėjo teisės.


Herodotas liudijo, kad nė viena tauta nebuvo taip paveikta svetimų papročių, kaip persų. Persų karaliai nepasitenkino vien tuo, kad perėmė iš midiečių papročius ir kostiumą, jiems dar patiko ir asiriečių, babiloniečių, frigiečių ir lidiečių kostiumai.

Palaipsniui paprastų žmonių odinį rūbą pakeitė kostiumas gaminamas iš minkšto vilnonio audinio. Siauras odines kelnes pakeitė platūs “šarovarai‘.


Žymūs dvariškiai ir valdančiosios dinastijos nariai dėvėjo midietiškuosius purpurinės spalvos drabužius, o ant galvos apdangalo mūvėjo baltai - žydros spalvos juostą, tokią kaip karaliaus. Žemesnės padėties dvariškiai dėvėjo tokius pačius, tik kitos spalvos drabužius. Senovės asiriečių ir persų bareljefai mus supažindina tik su vyriškuoju tų laikų kostiumu, deja moteriškų atvaizdų juose nėra. Galbūt senovės Persijoje moterims nebuvo leidžiama viešai rodytis ir draudžiama jas vaizduoti. Apie senovės persų moteriškąjį kostiumą galima buvo spręsti iš atvaizdų ant senovės graikų vazų (čia jis papildytas graikiškomis gimatijomis).

Aukštą padėtį užimančių persių kostiumas buvo panašus į vyriškąjį asirų - midiečių. Moterys dėvėjo plačius ir ilgus apdarus iš plonų ir brangių audinių su ilgomis rankovėmis puoštomis kuteliais. Karalių žmonos dėvėjo purpurinius su auksu įaustus drabužius ir karališkąją tiarą. Senovės persai avėjo odiniais auliniais ir aukštais batais. Moterų avalynė buvo puošta siuvinėjimu.


KARALIŠKI DRABUŽIAI

 

Senovės Persijos aprangaPersų karalių drabužiai, skirti ceremonijoms buvo nuostabūs. Juos sudarė purpurinės spalvos apatiniai apdarai su plačia balta juosta nuo kaklo iki pat drabužio apačios, purpurinės mantijos ir ryškiai raudonų kelnių. Batai storu padu buvo prabangiai puošti.

Karališkosios valdžios simboliu buvo “ mitra” - galvos apdangalas platėjančio cilindro formos apvalainu viršumi, puoštas auksu ir brangakmeniais ir lazdos pavidalo aukso skeptras. Barzdą karaliui sugarbanodavo pagal asiriečių papročius. Karališkieji apdarai buvo siuvinėjami auksiniais sakalų ir vanagų atvaizdais, skirtais aukščiausiajai dievybei Ormuzui. Taip pat šiuos apdarus papildydavo brangakmenių papuošalai – apyrankės, kaklo papuošalai ir kt.


Per iškilmes karalių lydėdavo dvariškiai, asmens sargybiniai, skėčio nešiotojai ir kt.
Galvos apdangalais paprastiems persams tarnavo odinės kepurės ir aukšti kalpokai iš veiloko, panašūs į frigiškuosius. Karaliui artimos aplinkos atstovai dėvėjo ant galvos gaubtus dengiančius burną: kalbantis su karaliumi, jų kvėpavimas neturėdavo pasiekti karaliaus.


Forma, o taip pat ir galvos apdangalo puošyba dažnai keisdavosi. Karalius mūvėjo aukštą tiarą su diadema. Šis galvos apdangalas buvo panašus į senovės asiriečių karaliaus. Senovės persų tiara turėjo žemai nukirsto kūgio plokščiu viršumi formą, puoštą auksinėmis kaltinėmis plokštelėmis su brangakmeniais. Pagrindinis kaltinių plokštelių motyvas buvo saulė - daugialapė gėlė. Kitu karališkuoju galvos apdangalu buvo “kidaris” - aukšta, smailėjanti į viršų kepurė spirale apsukta baltai purpurine arba baltai žydra juosta.


Senovės persų kariai ir dvariškiai vaikščiojo pakirptomis barzdomis. Karaliaus barzda buvo ilga. Persai labai rūpinosi savo veido augmenija: yra duomenų, kad persai turėjo paprotį vilktis ant barzdų specialius užvalkalus. Senovės persai dėvėjo pritvirtinamas barzdas ir perukus. Turtingos ir žymios persės dėvėjo apvalias kepuraites, puoštas brangakmeniais ir apdangalą siuvinėtą auksu.
                                                          

 

 

 

 

 

Straipsnį parengė:

Vieta jūsų įmonės reklamai:
www.jūsų įmonė.lt

Grįžti į
Komentarus rašyti gali tik registruoti svetainės vartotojai. Registruotis

Registruotis
Pamiršau slaptažodį

Apklausa

Šiuo metu aktyvių balsuoklių nėra

Facebook

Draugai

Reklama