Siuvimas

SIUVIMAS

ĮVAIRŪS

STILIUS, MADA

ĮVAIZDIS

ĮVAIRENYBĖS

KOLEKCIJOS

FORUMAS

NUORODOS


 


GotikaGotika. Prancūzija ir Burgundija (1370-1480m.). XIV amžiuje valdančiųjų sluoksnių persigrupavimo sekoje susidaro nauja mados kryptis. Riteriškumas, lig tol įtakojęs kultūrą, pasitraukia į antrą planą. Labai prieštaringas laikmetis, pakeitęs drabužius ir madą iš pat pagrindų.


Vakarų Europoje XIV amžiaus viduryje prasideda tikras “žirklių viešpatavimas“. Pirmąkart mada stilizuoja kūną aprangos pagalba - keičiant siluetą pabrėžiamos tam tikros kūno formos. Atsiranda nauji drabužiai - “bouppelande“ platus, atviras viršutinis drabužis su rankovėmis, “jupe“ - siauras užsagstomas stuomuo su trumpu sijonu, žaketas (jackette) - tvirtai priglundantis viršutinis drabužis su rankovėmis ir užsegimais, vos siekiantis klubus. Išskirtinę svarbą įgyja užsegimai, nes dabar apranga tapo siaura ir be jų apsieiti buvo tiesiog neįmanoma (anksčiau viršutinę aprangą apsivilkdavo per galvą).


Avalynė nepaprastai pailgėja (“poulaines“ verčiant iš prancūzų kalbos reikštų “laivo priekis“). Ėjimui palengvinti ir tuo pačiu išsaugoti avalynę dažnai avėdavo medinius pusbačius - “sabo“ žema pakulne, kuri laikydavosi dirželių pagalba. Bet didžiausią svarbą įgyja galvos apdangalų formos. Moterys dėvi šakių pavidalo ar “dviragius“ kykus su žemyn krentančiu apdangalu.


Visi šie prancūziški išradimai gotikos laikotarpyje išsivystė Burgundijoje iki prabangos ir tobulumo. Valdant Pilypui III Gerajam (1396 - 1477) ir jo įpėdiniui Karoliui Drąsiajam (1433 - 1477) atsirado ypatingi dvaro drabužiai. Jų prabanga ir nepaprasta puošyba žavėjo ir buvo sektinas pavyzdys visos Europos diduomenei iki pat XV amžiaus pabaigos.


Pagrindinis to laikmečio mados principas - išilgintų ir smailėjančių formų išryškinimas. Aprangos kraštai dantyti, plona, suvarstyta talija, kylantis į viršų galvos apdangalas, siaurais ilgais galais avalynė, ilgi, kartais siekiantys penkis metrus šleifai ir besiplaikstantys apdangalai. Rankovės kartais siekdavo grindis, o riešo link įgaudavo didžiulį plotį. Drabužiai buvo prabangūs ir ekscentriški. Dėvėjo prabangius raštuotus audinius, ataustus auksu, apkraštuodavo drabužius kailiu, dėvėjo prabangius papuošalus, tarp kurių buvo net varpeliai ir žvangalėliai. Suknelės buvo puošiamos ir įėjusiais į madą ploniausiais flamandų nėriniais, prie juosmens tvirtinami veidrodėliai bei įvairūs talismanai. Ant pirštų mūvėdavo iki dvidešimties žiedų, o krūtinę puošdavo sunkiomis grandinėmis. Be viso to, atsiranda nosinė vėdavimuisi, vadinamoji “facoletto“.


Gotikinės mados įtaka, Burgundijos dvaro ištobulinta iki aukščiausio elegantiškumo lygio, jautėsi ir kitose Europos šalyse - kiekvienoje su savo specifiniais ypatumais. Tačiau visas madingas Gotikos tendencijas, didžiąja dalimi, išreiškė Prancūzija.

Šaltinis: sarafan.ru

 

 

 

Straipsnį parengė:

Vieta jūsų įmonės reklamai:
www.jūsų įmonė.lt

Grįžti į
Komentarus rašyti gali tik registruoti svetainės vartotojai. Registruotis

Registruotis
Pamiršau slaptažodį

Apklausa

Šiuo metu aktyvių balsuoklių nėra

Facebook

Draugai

Reklama