Siuvimas

SIUVIMAS

ĮVAIRŪS

STILIUS, MADA

ĮVAIZDIS

ĮVAIRENYBĖS

KOLEKCIJOS

FORUMAS

NUORODOS

Bizantijos mada – Romos imperijos palikuonėBizantijos mada – Romos imperijos palikuonė, išsaugojo antikinius viršutinius drabužius: togą, paliumą, penulą ir t.t., pakeitusi tik jų pavadinimus, taip pat ir apatinius - tuniką. Paskutinioji pervadinta į dalmatiką (dalmatica) ir albą (alba), iš penulos atsirado kasula alda (casula alda). Šis aprangos tipas tapo pagrindine religinės aprangos dalimi.

Kiek kitokius pokyčius patyrė drabužiai imperatoriškąjame dvare. Toga jau nebedrapiruojama, todėl dabar ji siuvama iš standaus brokato, kuris yra apsiuvamas metalinėmis plokštelėmis ir gausiai puošiamas siuvinėjimu, kas darė ją dar labiau standžią. Toks drabužis tiesiog styrojo aplink kūną. Pagal drabužio puošnumą galima buvo spręsti apie savininko titulą, jo teises ir pareigas.


Tuo pačiu metu keičiasi ir aprangos funkcijos. Apie VI a. konsulai nebedėvi togos, kaip oficialaus kostiumo. Dabar tai apsiaustas. Tai privilegijuotos padėties ir pagarbos simbolis. Šis apsiaustas paslepia kūną nuo galvos iki kojų, susilieja su juo ir žmogaus kūnas po juo tarsi išnyksta. Apie bizantiškąją dvaro madą ir bažnytinės aprangos pirmuosius apdarus galime spręsti  iš labai gerai išsilaikiusios Raveno mozaikos.

San - Vitalio bažnyčios mozaikoje pavaizduotoje šventinėje imperatoriaus Justiniano ir jo žmonos Feodoros su savo svita eisenoje, galime pamatyti pačią nuostabiausią visų laikų mados demonstraciją. Imperatorius Justinianas vilki apatinę šilkinę baltą tuniką, apjuostą auksiniu juosmeniu. Viršutinis purpurinis apsiaustas siekiantis žemę, puoštas aukščiausios imperatoriškosios galios emblema - tablionu iš brangiausio brokato. Jo svita pasipuošusi taip pat tablionais, tik iš glotnaus audinio. Tablionas - tai kažkas panašaus į šventinę” prijuostę” prisiūtą ant apsiausto iš nugaros ir priekio.


Bizantiškoji mada yra antikinės mados palikuonė ir tuo pačiu ankstyvųjų viduramžių mados pradininkė. Būtent čia gimė nauja moteriška mada dėvėti kelis drabužius vienu metu, apsivelkant juos vieną ant kito. Tai buvo plačios marškinių kirpimo tunikos, kurias bizantiečiai praturtino rankovėmis. Apatiniai drabužiai turėjo prigludusias rankoves, o viršutiniai - plačias. Ant šių tunikų dar buvo dėvimas standus apsiaustas. Taigi, bizantiškosios mados visiškai nedomino žmogaus kūno formos ir prigimtis, ji iš figūros padaro stilizuotą abstraktų trikampį, užpildytą ornamentu ir prabangiu dekoravimu. Šios mados pagrindą sudaro skiriamieji ženklai - auksinė puošyba, o ant galvos diadema – imperatorienei, galvos apdangalas - dvaro damai.


Vilna ir drobė pamiršti. Atėjo brokato su įaustomis aukso ir sidabro gijomis, puošto prabangiu siuvinėjimu, perlais ir auksu, kuris buvo vertinamas kaip brangenybė. Šie brangūs audiniai buvo audžiami pačioje Bizantijoje, kur jau nuo VI a. vidurio jau žinojo šilkinio audinio gamybos paslaptį. Brokato gamyba, sukoncentruota Graikijoje ir Sirijoje, jau tais laikais nepriklausė nuo “šilko kelio” importo iš Indijos ir Kinijos. Šilkinių audinių  ir purpurinio dažiklio gamyba Bizantijoje tapo valstybine monopolija.


Brangius šilkinius audinius turėjo teisę dėvėti tik aukšti pareigūnai, o pačius brangiausius tik imperatoriškosios šeimos nariai. Į Europą šie audiniai patekdavo iš karališkųjų rūmų kaip brangios dovanos . Kartais šie brangūs audiniai į šalį patekdavo ir kitu keliu: pavyzdžiui, atsitiktinai, kryžiuočių žygių metu arba per tarptautinę prekybą, vykdant mainus tarp Rytų ir Vakarų.


Dažniausiai brokatas buvo puošiamas  geometriniais motyvais: apskritimais, kvadratais, kryžiais, žvaigždutėmis arba stilizuotais augalais ir gyvūnais. Šie pavyzdžiai tapo viduramžių ornamentikos pagrindu.


Rusiškoje madoje Bizantiškieji drabužiai išliko 800 metų beveik nepakitę. Taigi, supratimą apie išorinę rūbų išvaizdą mes galime susidaryti ne tik iš mozaikų ir reljefų, bet ir iš išlikusių iki mūsų laikų kostiumų, priklausiusių caro rūmams.

 

 

 

 

 

Straipsnį parengė:

Vieta jūsų įmonės reklamai:
www.jūsų įmonė.lt

Grįžti į
Komentarus rašyti gali tik registruoti svetainės vartotojai. Registruotis

Registruotis
Pamiršau slaptažodį

Apklausa

Šiuo metu aktyvių balsuoklių nėra

Facebook

Draugai

Reklama